SB Naantali 25 vuotta - Miesten Edustus 6. divisioonan Pyjamabanaaneista Suomisarjan Tummansinisiin
Julkaistu: 23.09.2023 17.26

SB Naantali 25 vuotta - Miesten Edustus 6. divisioonan Pyjamabanaaneista Suomisarjan Tummansinisiin

SB Naantalin miesten edustusjoukkue pelasi ensimmäisen Suomisarjan pelinsä lauantaina 16.9.2023. Uudelle entistä korkeammalle sarjatasolle kipuaminen kesti 22 vuotta ja yhden päivän laskettuna edellisestä korkeimman sarjatason avausottelusta. Syyskuun 15. päivä vuonna 2001 nimittäin Naantalin SalibandySeura NaSSen joukkue pelasi ensimmäisen 2. divisioona pelinsä.

Jutun otsikko tulee siitä, että NaSSe sai otsikkokuvassa olevan peliasunsa keltaisten housujen ja raidallisen paidan perusteella lempinimen Pyjamabanaanit. Kieltämättä eroavuus nykyiseen tummaan navy-siniseen olemukseen on jotensakin selvä. Ainakin jotkut pelaajat olivat kokeneet muutokseen tummansiniseen edustusasuun helpottavana.

Ensimmäisen Suomisarja-maalin värkkäsi ylivoimakentällinen vasemmalta lukien Adamus, Aittala, Lenkkeri, Mäkelä ja Mattila

Vuoden 2001 jälkeen seuran miesten edustus on jojoillut 2. – 4. divisioonien välillä vaihtelevalla menestyksellä. Viime keväänä sitten aurinko paistoi oikein urakalla Naantalissa ja avitti edustuksen aina Suomisarjaan asti. Tosin yhden pykälän ovat vielä naisten edustuksen saavutuksia perässä.

Tässä on miesten edustusjoukkueen eri sarjatasojen avauspelien ajankohtia.

  • 6. divisioona 25.10.1998 (NaSSe)
  • 5. divisioona 18.9.1999 (NaSSe)
  • 4. divisioona Tässä kohtaa aikasarjaa on mielenkiintoinen epäjatkumo. NaSSe nousi vielä selvittämättömästä syystä (millenium-efekti?) vitosesta suoraan kolmoseen vuonna 2000, joten nelosesta sillä ei ole kokemusta. SB Naantalin edustus pelasi ensimmäisen 4. divisioonan ottelunsa 22.9.2007. Toki sitä ennen olivat seuran miesten joukkueista ensimmäiset nelosen pelinsä pelanneet VG-62 syksyllä 2002 ja SB Naantalin miesten 2-joukkue syksyllä 2004.
  • 3. divisioona 8.10.2000 (NaSSe)
  • 2. divisioona 15.9.2001 (NaSSe)
  • Suomisarja 16.9.2023 (SB Naantali)

Seuran naisten edustusjoukkueen edesottamuksista ei juuri tarkkoja päivämääriä ole tähän hätään löydetty, mutta kun naisten edustus aloitti sarjataipaleensa syksyllä 2005, niin neljän vuoden kuluttua pelattiinkin jo 1. divisioonaa.

Naisten sarjatasojen ensimmäisten otteluiden ajankohtia

  • 4. divisioona syksy 2005
  • 3. divisioona syksy 2006
  • 2. divisioona syksy 2007
  • 1. divisioona 4.10.2009

Vielä olisi naisten joukkueella ainakin yksi porras kiivettävänä; toki hieman riippuen siitä millaisia järjestelyjä naisten sarjajärjestelmiin nyt sitten keksitäänkään seuraavaksi. Milloinkahan tuo kipuaminen ylöspäin on tapahtumassa?